Drohiczyn i jego dzieje
Drohiczyn to miasto wyjątkowe, które może się pochwalić długą historią. W jego dziejach od samego początku ważną rolę odgrywała zarówno ludność polska, jak i ruska. Wiadomo, że to z Drohiczyna urządzano wyprawy przeciwko Jaćwingom, wiadomo też, że to stąd wyruszano w głąb puszczy litewskiej w celu jej penetracji. W XI wieku Drohiczyn, wraz z pobliskim Mielnikiem, mógł odgrywać bardzo ważną role jako gród obronny. O znaczeniu tego ośrodka miejskiego sporo mówi fakt, iż przez pewien czas istniało tu ruskie księstwo drohickie. Z księstwem tym wiąże się jedna z najważniejszych dat w dziejach miasta – rok 1253, kiedy to w Drohiczynie odbyła się koronacja księcia halickiego Daniela Romanowicza, jedynego króla w dziejach Rusi. W 1280 roku Drohiczyn stał się częścią Litwy i należał do niej aż do 1569 roku. Wiadomo, że Bug dzielił to miasto na dwie części: lacką (polską) oraz ruską, a przedstawiciele obu społeczności wspólnie zasiadali w radzie miejskiej. Już w XVI wieku stał się Drohiczyn ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła, a organizowane tutaj jarmarki cieszyły się wielkim powodzeniem. Podobnie jak i wiele innych miast Podlasia, tak i Drohiczyn stracił na znaczeniu w XVII wieku, co miało związek z prowadzonymi wówczas wojnami. Dobrą passę miasto odzyskało w II połowie XVIII wieku, stając się ważnym ośrodkiem szkolnictwa. Sławę miastu przyniosła m. in. szkoła jezuicka, która może się pochwalić długą listą znanych absolwentów. Ukończyli ją m. in.: poeta Maciej Sarbiewski oraz pisarz Józef Ignacy Kraszewski. Okres zaborów to kolejny trudny czas w dziejach miasta. Bug, dzielący miasto na dwie części, staje się rzeką graniczną, oddzielającą najpierw Prusy od Austrii, a następnie ziemie Królestwa Polskiego od tych, które zostały wcielone bezpośrednio do cesarstwa rosyjskiego. Podział Drohiczyna na dwie części nie wyszedł miastu na dobre, a to oznaczało stopniowa utratę znaczenia. W okresie międzywojennym miasto to zaczęło się rozwijać jako ważny ośrodek turystyczny, a położenie nad Bugiem sprawiło, iż chętnych na wypoczynek na jego terenie nie brakowało. Do dziś turystyka odgrywa bardzo ważną rolę w lokalnej gospodarce, a sam Drohoczyn jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez wycieczki z całego kraju. Jakie atrakcje przyciągają tutaj turystów?
Co warto zobaczyć w Drohiczynie?
Zwiedzanie Drohiczyna warto zaplanować w taki sposób, by móc pospacerować po zboczach Góry Zamkowej, ciesząc się pięknymi widokami na dolinę Bugu. Niezapomnianych wrażeń może nam też dostarczyć wizyta na drohiczyńskim rynku, w pobliżu którego zachowało się sporo ciekawych budowli. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu klasztor franciszkański z okazałym kościołem Wniebowzięcia NMP. Świątynia ta jest ciekawym przykładem architektury barokowej oraz zabytkiem, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Klasycystyczna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z końca XVIII wieku, służąca obecnie prawosławnym, oraz barokowa katedra Trójcy Świętej – oto kolejne zabytki, z których Drohiczyn może być dumny.
Wycieczki po Podlasiu to wspaniała przygoda, na którą z pewnością warto postawić. W takich miejscach, jak Drohiczyn, każdy z nas znajdzie dla siebie moc atrakcji, dzięki czemu spędzi tu wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób.