Historyczna stolica Pałuk kusi miłośników historii, jest też atrakcyjnym celem wycieczki dla tych, którzy chcą odpocząć w pięknej scenerii. Kcynia, będąca jednym z ważniejszych ośrodków na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, może oczarować nas swą przeszłością oraz ciekawymi zabytkami. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Pałuki – co warto wiedzieć o tej krainie?
Kcynia to przede wszystkim historyczna stolica Pałuk – krainy położonej pomiędzy Notecią i Wełną, na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pomorza. Kraina ta w X wieku stała się częścią państwa Polan, choć do dziś najmocniej kojarzona jest z rodem Pałuków – czeskich rycerzy, mających się wywodzić od Sobiebora, brata św. Wojciecha. Współczesne Pałuki są też krainą cenioną przez etnografów, którzy docenili tutejszą kulturę ludową. Szczególnie cenione są tutejsze hafty oraz wycinanki, którym warto się uważniej przyjrzeć w trakcie podróży po tej części kraju.
Z kart historii – Kcynia i jej dzieje
Kcynia może się pochwalić długą i ciekawą historią. Wiadomo, że już w okresie wczesnego średniowiecza istniał tu gród obronny. Oficjalna lokacja miasta nastąpiła w 1262 roku. przez wieki miasto to było głównym ośrodkiem rozległych dóbr królewskich oraz siedzibą powiatu, w granicach którego znalazły się historyczne Pałuki. Do dziś w czasie wycieczki po tym mieście można zobaczyć wiele ciekawych zabytków, które przypominają o roli, jaką Kcynia odgrywała w dawnych czasach. Jakie obiekty zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Co warto zobaczyć w Kcyni?
Kcynia może się pochwalić małomiasteczkową zabudową, w której dominują domy pochodzące z XIX wieku. W pobliżu rynku czeka na gości ciekawy zabytek architektury sakralnej. To zespół klasztorny Karmelitów, który powstał pod koniec XVIII wieku. Drugim zabytkiem sakralnym, z którym warto się zapoznać podczas zwiedzania tego miasta, jest kościół św. Michała. Nie brak w nim ciekawych rzeźb z XVIII wieku oraz pięknych witraży, wykonanych już po II wojnie światowej.
Okoliczne atrakcje – gdzie warto się wybrać z Kcyni?
Kto znajdzie tanie noclegi w Kcyni, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jej okolicy. Wśród miejsc godnych polecenia pojawia się Grocholin, znany z pięknego dworu obronnego z XVII wieku. Miłośników przyrody mogą z kolei zainteresować wycieczki po leśnym rezerwacie „Grocholin” oraz spacery po morenowych wzgórzach, nazywanych Chełmiankami.
Kcynia może się okazać atrakcyjnym kierunkiem niejednej wycieczki, a wypoczynek na jej terenie może każdemu z nas sprawić wiele radości. Piękne widoki, przyrodnicze skarby i ciekawe zabytki – oto czynniki, dzięki którym turystyka w tej części Pałuk ma się coraz lepiej.