Jest ciekawym miastem, które przyciąga malowniczą okolicą oraz cennymi zabytkami. Nowy Wiśnicz to ciekawy kierunek wycieczki dla każdego miłośnika historii i wspaniałej architektury. Co warto zobaczyć w tym mieście?
Nowy Wiśnicz i jego miejsce na mapie Polski
Bliskość Bochni oraz malownicza sceneria Pogórza Wiśnickiego są wielkimi walorami tego miasta. Piękne widoki, bliskość obszarów o ogromnej wartości przyrodniczej oraz dogodny dojazd – wszystko to sprawia, że turystyka na terenie tej miejscowości ma się coraz lepiej.
Z kart historii – dzieje miasta w pigułce
Pierwsze wzmianki na temat istniejącej tu wsi pochodzą z XII stulecia. Od XIV wieku miejscowością tą władał ród Kmitów, po których władzę nad zamkiem i otaczającymi go dobrami przejęli Lubomirscy. W okresie rządów Lubomirskich, Nowy Wiśnicz rozwijał się doskonale, a w 1616 roku, w czasach Stanisława Lubomirskiego, zyskał prawa miejskie. Dziś o dawnej świetności tego miasta przypominają nam jego zabytki – cenne pamiątki z dawnych czasów, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Turystyczny potencjał Nowego Wiśnicza
O wspaniałej przeszłości tego miasta przypominają nam tutejsze zabytki, dzięki którym Nowy Wiśnicz staje się coraz ważniejszym celem turystycznych wypraw. Głównym celem wycieczki do tego miasta jest potężny zamek Kmitów-Lubomirskich, którego majestatyczna sylwetka dumnie wznosi się nad miastem. Przy rynku ujrzeć można z kolei ciekawy zabytek sztuki sakralnej. Jest nim kościół Wniebowzięcia NMP, wzniesiony w latach 1618–1621 według projektu Macieja Trapoli, a dzięki fundacji Stanisława Lubomirskiego. Barokowy ołtarz główny, ciekawe polichromie oraz ciekawa chrzcielnica z XVII wieku – oto dzieła sztuki, które czekają na turystów w kościelnym wnętrzu. Cennym zabytkiem z XVII wieku jest tu również zespół klasztorny karmelitów, który – podobnie jak zamek – może się pochwalić imponującymi fortyfikacjami bastionowymi. Ratusz miejski, zabytkowe domy przy rynku oraz Koryznówka – muzeum pamiątek po Janie Matejce są kolejnymi atrakcjami, którym w czasie zwiedzania Nowego Wiśnicza warto poświęcić swój czas.
Skarby Dolnego Śląska: Prochowice
Coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa sprawia, że zaplanowanie dłuższego pobytu w rejonie Nowego Wiśnicza przestaje być trudnym zadaniem. Kto z takiej oferty skorzysta, ten będzie mógł urządzać wycieczki m. in. po tak ciekawych obszarach, jak Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy.